پتینه کاری

پتینه کاری در نقاشی ساختمان حسن زاده

می خواهیم شما را با پتینه کاری بیشتر آشنا کنیم. من هم آشنایی چندانی از این هنر فاخر نداشتم تا اینکه چند روز پیش به منزل یکی از دوستانم رفتم زمانی که وارد شدم احساس کردم منزلشان را عوض کردن کمی با خودم کلنجار رفتم که قبلا به منزلشان آمده بودم اما به این زیبایی نبود علت را از دوستم جویا شدم و او گفت تمام این زیبایی را مدیون هنر گروه نقاشی ساختمان حقیقت حسن زاده است.

روز بعد از مهمانی به علت حس کنجکاوی که در من ایجاد شده بود به سراغ این گروه رفتم و متوجه شدم که دارای تجربه کاری بالا هستند و در اجرای پتینه کاری به صورت حرفه ای عمل می کنند. همراه مان باشید تا بیشتر با این هنر آشنا شویم.

پتینه کاری

پتنیه کاری

این هنر به حالتی از کهنگی که ترکیبی از رنگ سبز و زنگ زدگی است گفته می شود. پتینه کاری قابل اجرا بر روی قسمت های مختلف مانند سنگ، چوب و فلز است. طبیعتا هر نقاشی نمی تواند این اثر را به خوبی خلق کند و تنها زمانی می شود اثر هنری پتینه را دید که توسط یک نقاش هنر دوست و آشنا با تکنیک های پتینه کاری خلق شده باشد. پتینه کاری به دلیل جلوه بصری زیبایی که دارد می تواند توجه بیشتر افراد را به خود جلب کند. این هنر را می توان بر روی هر سطوح مختلف از ظروف تا دیوارها انجام داد اما پتینه کاری ظروف با پتینه کاری دیوار فرق می کند و هر کدام دارای متد خاص خود هستند.

پتینه کاری ساختمان را می توان بر روی دیوار، سقف، نرده، درب و پنجره و یا هر قسمتی که مد نظر است انجام داد البته با توجه به سطح کار میتوان بافت و طرح مخصوصی را برای آن در نظر گرفت.

 

مزایا و معایب پتینه کاری

پتینه کاری  معمولا به دلیل ظرافتی که دارد افراد زیادی را جذب می کند. در این هنر سعی می شود با استفاده از ترکیب رنگ های زیبا، طرح و نقش های هنری و دلنشینی بر روی سطوح مختلف خلق شود. در پتینه کاری با توجه به سلیقه افراد و میزان ترکی که بر روی دیوار است می توان از طرح های ریز و درشت استفاده کرد. یکی از مهم ترین مزیت های پتینه کاری این است که در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید به راحتی آن را ترمیم کنید و یا اگر کثیف شد آن را بشویید زیرا این مدل از نقاشی ساختمان قابل شستشو است.

پتینه در مقایسه با روش های دیگر نقاشی ساختمان گران تر است اما نگران نباشید قرار نیست تمام منزل را پتینه کاری کنید زیرا زیبایی این کار زمانی دیده می شود که تنها یک قسمت منزل پتینه شود که ممکن است بخش اعظم یا کوچکتر باشد. که البته همه این ها باز هم بسته به سلیقه و هزینه هایی است که مشتری به خرج می دهد.

 

 

چرا پتینه کاری را برای نقاشی ساختمان انتخاب کنیم؟

در پتینه کاری تکنیک  های بسیار وجود دارد و همین تکنیک ها باعث می شود که مدل های زیادی در پتینه کاری داشته باشیم حال هر مشتری با توجه به سلیقه و دیزاینی که در ذهن دارد می توانند طرح مورد نظر خود را انتخاب کند. از رایج ترین طرح های پتینه می توان به طرح های آجر، سنگ، بتن، چوب، طرح ترک، طرح سنگ مرمر، طرح کاهگل، طرح چرم، طرح ابر و باد، طرح گل، فرشته، موتیف که ترکیبی از طلاکاری است، سنگ نما، ورق طلا و همچنین طرح های مختلف پتینه برجسته اشاره کرد. جالب است بدانید به دلیل وجود تنوع در طرح های پتینه این هنر در اکثر مکان ها کاربرد دارد.

یکی از مواردی که امروزه در تغییر دکوراسیون به افراد توصیه می شود پتینه کاری است حال این هنر را می توان بر روی دیوار، سقف، گچبری، ام دی اف،ام دی اف، شیشه، چوب و حتی بر روی پایه های مبل استفاده کرد. در توصیفی که گروه نقاشی ساختمان حسن زاده از پتینه کاری داشتند این هنر یک هنر وسیعی است که هر فرد می تواند با توجه به سلیقه ای که دارد از آن استفاده کند. به عنوان مثال یکی از نمونه کارهای پتینه کاری، کار بر روی ستون بود که به حالت چند قاب کوچک و ساده طراحی شده بود. این کار در کنار ابعاد کمی که داشت به ستون ساده و بی روح جلوه ای خاص داده بود. همین که می توان با استفاده از سلیقه هر فرد از پتینه کاری استفاده کرد باعث می شود که این هنر وسیع و گسترده باشد.

 

قیمت پتینه کاری در نقاشی ساختمان حسن زاده

با وجود اینکه پتینه کاری یکی از تکنیک های نقاشی ساختمان است اما هر نقاش نمی تواند این نوع کارها را به خوبی و با ظرافت اجرا کند در نتیجه اگر کاری بی نقص می خواهید باید قبل از هر کاری پرس و جوهای لازم را انجام دهید و نمونه کارهای افراد مختلف را ببینید. قطعا با کمی مقایسه متوجه ظرافت کاری گروه نقاشی ساختمان حقیقت حسن زاده در اجرای پتینه کاری می شوید.

در مورد قیمت پتینه کاری نمی توان قیمت مشخصی را تعیین کرد زیرا این روش از نقاشی به موارد زیادی بستگی دارد مثلا هزینه پتینه کاری بر روی ستون با سقف کاملا متفاوت است یا هزینه پتینه کاری بر روی یک دیوار ساده با دیواری که گچبری دارد متفاوت است. هرچه ظرافت های سطح کار بیشتر باشد هزینه اجرا نیز بیشتر می شود. همچنین پارامترهای دیگر مانند متراژ فضا، طرح، مواد از مواردی است که باید برای هر کاری به صورت جداگانه محاسبه شود. در بعضی از موارد  نیاز است قبل از اجرای پتینه کاری زیرسازی انجام شود که این مورد بر روی هزینه نیز تاثیر می گذارد.

پتینه سقف

تکنیک های رایج در پتینه کاری

پتینه کاری با استفاده از روش های زیادی قابل اجرا است که رایج ترین آنها عبارت اند از:

 • پتینه با پارچه: ابتدا زیر کار را با رنگ مورد علاقه خود رنگ آمیزی می کنید. سپس برای اجرای این تکنیک باید تکه پارچه های زیادی را تهیه کنید. هر بار یکی از پارچه های تمیز را مچاله می کنید و به رنگ آغشته می کنید دقت داشته باشید این مقدار رنگ باید اندازه باشد نه زیاد  که دیوار را کثیف کند و نه آنقدر کم که طرحی بر روی دیوار نباشد. سپس به صورت ضربه ای بر روی دیوار می زنید. این تکنیک حالت های مختلفی دارد و این حالت ها به نحوه مچاله کردن دستمال و ضربه زدن بستگی دارد. مثلا یکی از نمونه های دیگر به این صورت است که یک پارچه را به شکل مستطیلی با ابعاد 15 * 20 برش داده و سپس برخلاف جهت همدیگر می پیچانید حال یک پارچه لول شده دارید که آغشته به رنگ می کنید و سپس مانند یک وردنه بر روی دیوار می کشید.
 • پتینه با اسفنج: این روش به عنوان ساده ترین و زیباترین روش های پتینه کاری بر روی دیوار است. برای اینکار یک اسفنج با هر ابعادی که مدنظر تان به رنگ آغشته می کنید و سپس به صورت ضربه ای به دیوار میزنید . در این روش به هیچ عنوان اسفنج را بر روی دیوار نکشید. همچنین برای تمیز بودن کار بهتر است رنگ های اضافه اسفنج را ابتدا با یک روزنامه تمیز بگیرید و بعد رنگ آمیزی کنید.
 • پتینه بافت دار: برای اجرای پتینه به صورت بافت دار روش های زیادی وجود دارد. با ترکیب روغن الیف، ترکیب پودر مل، آب و رنگ روغنی مخصوص ساختمان باید ابتدا یک خمیر شل درست کنید. و سپس با استفاده از پارچه، اسفنج و یا هر وسیله ای دیگر طرح مورد نظر را بر روی دیوار اجرا کنید. غلظت رنگ ترکیبی باعث می شود که یک طرح به صورت بافت بر روی دیوار ایجاد شود.
 • رنگبرداری: این تکنیک با استفاده از پارچه است که البته تفاوت هایی با تکنیک پارچه دارد. در این روش با استفاده از پارچه رنگ های اضافی که روی دیوار است برداشته میشود. در اصل باید دیوار را با استفاده از رنگ نیمه رقیق رنگ آمیزی می کنید سپس قبل از خشک شدن دیوار با استفاده از یک دستمال که جنس آن نخی زبر است و مچاله کرده اید بر روی دیوار ضربه بزنید تا رنگ های اضافی از روی دیوار برداشته شود. دقت داشته باشید این ضربه ها می تواند به شکل های منظم و نامنظم باشد.
 • پتینه راه راه: معمولا این تکنیک برای اتاق خواب استفاده می شود. این روش بسیار ساده و زیبا است البته اگر به اندازه استفاده شود. معمولا نقاشان حرفه ای ساختمان این روش را برای یک دیوار که ابعاد کمی دارد استفاده می کنند. برای اجرای این روش به نسبت تکنیک های دیگر باید دقت بیشتری داشته باشید.
 • پتینه سقف: برای پتینه سقف طرح های زیادی وجود دارد مانند پتینه طرح فرشته، ابر و باد، آسمان و گل های طبیعی.
 •  

نحوه اجرای پتینه کاری در نقاشی ساختمان

بعد از اینکه اطلاعات لازم را در مورد پتینه کاری کسب کردم و هنر گروه نقاشی ساختمان حقیقت را مشاهده کردم تصمیم گرفتم که تغییر دکوراسیون بدهم  برای همین در مورد نحوه اجرا پتینه کاری از این گروه حرفه ای سوالاتی پرسیدم که صبورانه تمامی اطلاعات اجرای پتینه و چگونگی عملکرد نقاشان را در اختیار من گذاشتند:

 1. در گام نخست بعد از مشخص شدن طرح نهایی مواد اولیه و وسایل مورد نیاز را با توجه به طرح تهیه می شود.
 2. سپس باید تمامی وسایل منزل را در یک اتاق دیگر بگذارید تا در حین کار وسایل رنگی نشوند.
 3. بعد سطح زیر کار را تمیز و به اصطلاح زیرسازی می شود.
 4. یک لایه چسب چوب بر روی کار زده و قبل از خشک شدن کامل  با استفاده از قلم مو، دست سطح را کاملا می پوشانیم و بعد با استفاده از یک وسیله دیگر مانند کاردک طرح هایی بر روی سطح کار ایجاد می شود. در این مرحله این طرح های باید واضح باشد. سپس صبر می کنیم تا طرح کاملا خشک شود.
 5. در این  مرحله با استفاده از تکنیک های مختلف پتینه کاری یک طرح را انتخاب کرده و ادامه کار را انجام می دهیم.
 6.  

متاسفانه اصل کار اجرای پتینه را نمی توان تئوری توضیح داد باید ببینید تا آنچه ناگفتنی است آن بینید. من واقعا علاقه زیادی به پتینه پیدا کردم چون با توجه به مشاوره هایی که از نقاش ساختمان حقیقت گرفتم متوجه شدم هر طرحی که دلخواهمان باشد قابل اجرا است و هیچ محدودیتی در نوع و تکنیک نقاشی هم ندارد و می توان هزایارن طرح مختلف را از نقاشان ساختمان حقیقت درخواست نمود.

در صورتی که تمایل دارید حالی اساسی به منزلتان بدهید حتما برای یکبار هم که شده پتینه کاری رو انتخاب کنید، قطعا پشیمان نخواهید شد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و سفارش نقاشی ساختمان با ما تماس بگیرید