رنگ نما

نقاشی نمای ساختمان با تیم حقیقت

نقاشی نمای ساختمان باعث جذابیت بیشتر نما می شود این کار تاثیر زیادی در زیبایی ساختمان و روحیه ساکنین و مردم می گذارد. ساختمان ها و منازل مسکونی معمولا در گذر زمان بر اثر تابش نور خورشید، باران های اسیدی و تغییرات جوی دچار آسیب می شوند. این کار باعث می شود تا ساختمان شادابی و زیبایی ابتدائی خود را از دست بدهد. در صورتی که آسیب ها و آلودگی ها وارده به نمای ساختمان کم باشد می توان با استفاده از لکه گیری های جزئی و شست و شوی نما آن ها را رفع کرد، اما اگر حجم آسیب ها و آلودگی ها زیاد باشد باید مجددا نما را بطور کامل بازسازی و نقاشی کرد.

برای مرمت و باز سازی دوباره نما روش های متعددی وجود دارد. یکی از به صرفه ترین این روش ها، نقاشی و نقاشی نمای ساختمان است که هزینه تمام شده آن به نسبت روش های دیگر بسیار مناسب تر است.

نقاشی نمای ساختمان

مهم ترین هدف در نقاشی نمای ساختمان زیبایی بخشی است. نمای ساختمان باید با محیط اطراف آن همخوانی داشته باشد. یکی از راه های زیبا سازی ساختمان ها، نقاشی نمای ساختمان است که علاوه بر پوشش تزئینی بودن بعنوان عایق هم برای ساختمان محسوب می شود.

 

 

رنگ نما چیست؟

رنگ نما، رنگی بر پایه اکریلیک و ضد آب است که با بکار بردن افزودنی های سیلیکونی ساختاری مناسب بعنوان پوشش رنگ نمای ساختمان دارد. این محصول برای زیبا سازی و طراحی نمای بیرونی منازل و مراکز تجاری و سایت های تفریحی و غیره در نقاشی نمای ساختمان بکار می رود. از جمله ویژگی های منحصر بفرد این رنگ خاصیت ضد آب و ضد ضربه بودن است. از این رنگ می توان در تمامی نقاط کشور استفاده کرد. عموما عمر مفید این رنگ بین 10 تا 15 سال می باشد. تنوع رنگ و ترکیب رنگ نما باعث ایجاد تغییرات فوق العاده ای در نمای ساختمان می شود. همان طور که می دانید رنگ ها نقش بسزایی در زیبایی  ساختمان ایفا می کنند. با توجه به این موضوع امروزه صنعت ساخت رنگ های مورد استفاده در نقاشی نمای ساختمان بدلیل زیبایی دو چندان و سرعت اجرای بالا و مهم تر از همه ایجاد صرفه اقتصادی برای کار فرمایان، پیشرفت چشم گیری داشته است.

 

ویژگی های رنگ نمای ساختمانی

 • ضد آب بودن
 • مقاومت در برابر باران های اسیدی
 • مقاومت در برابر رشد قارچ ها و باکتری ها
 • عدم ترک خوردگی
 • مقاوم در برابر تابش مستقیم نور خورشید و اشعه فرا بنفش

 

انواع رنگ نمای ساختمانی

 1. رنگ اکریلیک: این رنگ یکی از محبوب ترین رنگ ها در صنعت ساختمان سازی است که بر دو پایه آب و روغن است. از جمله ویژگی های این نوع رنگ، درخشندگی بالا، قابلیت انعطاف پذیری، مقاومت در برار اشعه نور خورشید و بدون بو بودن است. این رنگ به دلیل دارا بودن مواد سیلیکونی آب گریز است و می تواند پوشش مقاوم و عایقی مناسب برای نمای بیرونی ساختمان باشد.
 2. رنگ کنیتکس: این نوع رنگ بر دو پایه آب و روغن می باشد که نوع روغنی آن برای نقاشی نما و سطوح خارجی ساختمان مناسب است. مقاومت در برابر رطوبت و طول عمر بالا از دیگر ویژگی های این نوع رنگ نماست.
 3. رنگ روغنی: برای سطوح خارجی مثل: در و پنجره فلزی و نرده استفاده می شود. این رنگ بر پایه حلال های نفتی است که در برابر شستشو و رطوبت مقاوم است. اما یکی از معایب رنگ روغن این است که کمی بو دارد.
 4. رنگ استخری: موارد استفاده از این رنگ برای پوشش دهی کف استخر می باشد، به همین دلیل در برابر رطوبت و جلبک و قارچ مقاوم است.
 5. رنگ اپوکسی: بیشتر در موارد صنعتی کاربرد دارد. به دلیل مقاومت بالایش در منازل و اداره ها  از آن به عنوان کف پوش استفاده می شود.
 6. رنگ نانو: این رنگ گزینه مناسبی برای نقاشی نمای ساختمان می باشد زیرا عایق است و کیفیت بالایی دارد.

 

ابزار نقاشی نمای ساختمان

انواع مختلف قلم مو، غلتک برای نقاشی، پد نقاشی، اسپری رنگ، نردبان، داربست، طناب، سمباده ، کاردک و پیستوله و استاد کار ماهر و خبره.

مراحل نقاشی و نقاشی ساختمان

 • پاک سازی سطح کار از هر نوع آلودگی
 • شستشو
 • ترک گیری و مرمت نما
 • اجرای یک پوستر آستر به وسیله پرایمر
 • نقاشی اصلی

 

نکات مهم برای انتخاب رنگ در نقاشی نمای ساختمان

 • شرایط آب و هوایی منطقه
 • مقاومت رنگ در برابر سرما و گرما و نور خورشید
 • انتخاب رنگ بر اساس مصالح مورد استفاده در ساختمان
 • عدم تغییر رنگ بعد از اتمام پروژه
 • استفاده از رنگ های بافت دار
 • استفاده از رنگ های شاد و روشن، زیرا رنگ های تیره باعث ایجاد فضایی دلگیر می شوند
 • غیر اشتعال بودن رنگ نمای ساختمان: معمولا رنگ هایی که بر پایه آب هستند این خاصیت را دارند، اما رنگ هایی که از مواد نفتی و شیمیایی به عنوان حلال استفاده می کنند فاقد این ویژگی اند
 • رنگ مورد نظرتان بهتر است از مزیت براق بودن برخوردار باشد تا به سرعت دچار تیره شدن و آلودگی نشود
 • معمولا رنگ نمای ساختمان اگر از کیفیت مناسب برخوردار باشد باید حدود 15 سال ماندگاری داشته باشد.
 • یک رنگ مرغوب باید چسبندگی و دوام قابل قبولی داشته باشد زیرا اگر چسبندگی به سطح زیرین خود را از دست بدهد پوسته پوسته می شود و این موضوع نه تنها از زیبایی نما می کاهد بلکه یک منظره آزار دهنده و نا پسند را برای دیگران ایجاد می کند. برای این که بتوانید یک انتخاب درست از رنگ نما های ساختمانی داشته باشید، توصیه می کنیم از مشاوره های تکنیکی شرکت نقاشی ساختمان حسن زاده استفاده کنید.
رنگ نما ساختمان

تکنیک های رایج در پتینه کاری

پتینه کاری با استفاده از روش های زیادی قابل اجرا است که رایج ترین آنها عبارت اند از:

 • پتینه با پارچه: ابتدا زیر کار را با رنگ مورد علاقه خود رنگ آمیزی می کنید. سپس برای اجرای این تکنیک باید تکه پارچه های زیادی را تهیه کنید. هر بار یکی از پارچه های تمیز را مچاله می کنید و به رنگ آغشته می کنید دقت داشته باشید این مقدار رنگ باید اندازه باشد نه زیاد  که دیوار را کثیف کند و نه آنقدر کم که طرحی بر روی دیوار نباشد. سپس به صورت ضربه ای بر روی دیوار می زنید. این تکنیک حالت های مختلفی دارد و این حالت ها به نحوه مچاله کردن دستمال و ضربه زدن بستگی دارد. مثلا یکی از نمونه های دیگر به این صورت است که یک پارچه را به شکل مستطیلی با ابعاد 15 * 20 برش داده و سپس برخلاف جهت همدیگر می پیچانید حال یک پارچه لول شده دارید که آغشته به رنگ می کنید و سپس مانند یک وردنه بر روی دیوار می کشید.
 • پتینه با اسفنج: این روش به عنوان ساده ترین و زیباترین روش های پتینه کاری بر روی دیوار است. برای اینکار یک اسفنج با هر ابعادی که مدنظر تان به رنگ آغشته می کنید و سپس به صورت ضربه ای به دیوار میزنید . در این روش به هیچ عنوان اسفنج را بر روی دیوار نکشید. همچنین برای تمیز بودن کار بهتر است رنگ های اضافه اسفنج را ابتدا با یک روزنامه تمیز بگیرید و بعد رنگ آمیزی کنید.
 • پتینه بافت دار: برای اجرای پتینه به صورت بافت دار روش های زیادی وجود دارد. با ترکیب روغن الیف، ترکیب پودر مل، آب و رنگ روغنی مخصوص ساختمان باید ابتدا یک خمیر شل درست کنید. و سپس با استفاده از پارچه، اسفنج و یا هر وسیله ای دیگر طرح مورد نظر را بر روی دیوار اجرا کنید. غلظت رنگ ترکیبی باعث می شود که یک طرح به صورت بافت بر روی دیوار ایجاد شود.
 • رنگبرداری: این تکنیک با استفاده از پارچه است که البته تفاوت هایی با تکنیک پارچه دارد. در این روش با استفاده از پارچه رنگ های اضافی که روی دیوار است برداشته میشود. در اصل باید دیوار را با استفاده از رنگ نیمه رقیق رنگ آمیزی می کنید سپس قبل از خشک شدن دیوار با استفاده از یک دستمال که جنس آن نخی زبر است و مچاله کرده اید بر روی دیوار ضربه بزنید تا رنگ های اضافی از روی دیوار برداشته شود. دقت داشته باشید این ضربه ها می تواند به شکل های منظم و نامنظم باشد.
 • پتینه راه راه: معمولا این تکنیک برای اتاق خواب استفاده می شود. این روش بسیار ساده و زیبا است البته اگر به اندازه استفاده شود. معمولا نقاشان حرفه ای ساختمان این روش را برای یک دیوار که ابعاد کمی دارد استفاده می کنند. برای اجرای این روش به نسبت تکنیک های دیگر باید دقت بیشتری داشته باشید.
 • پتینه سقف: برای پتینه سقف طرح های زیادی وجود دارد مانند پتینه طرح فرشته، ابر و باد، آسمان و گل های طبیعی.

 

نحوه اجرای پتینه کاری در نقاشی ساختمان

بعد از اینکه اطلاعات لازم را در مورد پتینه کاری کسب کردم و هنر گروه نقاشی ساختمان حقیقت را مشاهده کردم تصمیم گرفتم که تغییر دکوراسیون بدهم  برای همین در مورد نحوه اجرا پتینه کاری از این گروه حرفه ای سوالاتی پرسیدم که صبورانه تمامی اطلاعات اجرای پتینه و چگونگی عملکرد نقاشان را در اختیار من گذاشتند:

 1. در گام نخست بعد از مشخص شدن طرح نهایی مواد اولیه و وسایل مورد نیاز را با توجه به طرح تهیه می شود.
 2. سپس باید تمامی وسایل منزل را در یک اتاق دیگر بگذارید تا در حین کار وسایل رنگی نشوند.
 3. بعد سطح زیر کار را تمیز و به اصطلاح زیرسازی می شود.
 4. یک لایه چسب چوب بر روی کار زده و قبل از خشک شدن کامل  با استفاده از قلم مو، دست سطح را کاملا می پوشانیم و بعد با استفاده از یک وسیله دیگر مانند کاردک طرح هایی بر روی سطح کار ایجاد می شود. در این مرحله این طرح های باید واضح باشد. سپس صبر می کنیم تا طرح کاملا خشک شود.
 5. در این  مرحله با استفاده از تکنیک های مختلف پتینه کاری یک طرح را انتخاب کرده و ادامه کار را انجام می دهیم.
 6.  

متاسفانه اصل کار اجرای پتینه را نمی توان تئوری توضیح داد باید ببینید تا آنچه ناگفتنی است آن بینید. من واقعا علاقه زیادی به پتینه پیدا کردم چون با توجه به مشاوره هایی که از نقاش ساختمان حقیقت گرفتم متوجه شدم هر طرحی که دلخواهمان باشد قابل اجرا است و هیچ محدودیتی در نوع و تکنیک نقاشی هم ندارد و می توان هزایارن طرح مختلف را از نقاشان ساختمان حقیقت درخواست نمود.

در صورتی که تمایل دارید حالی اساسی به منزلتان بدهید حتما برای یکبار هم که شده پتینه کاری رو انتخاب کنید، قطعا پشیمان نخواهید شد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و سفارش نقاشی ساختمان با ما تماس بگیرید